Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik Havalandırma Sistemleri

Mekanik Havalandırma Sistemleri Taze havanın mekanik olarak ortama verildiği, egzoz havasının mekanik olarak emildiği havalandırma sistemidir. Hava dağılımı ve yönlendirilmesi tasarıma bağlı olarak üç şekilde yapılmaktadır.

Basınç sistemi,

Vakum sistemi

Dengelenmiş sistemler

Mekanik Havalandırma Sistemleri Her Mekana Uygun İmalat ve Montaj Hizmetleri

Basınç sisteminde bina dışından taze havayı alıp binaya basan bir vantilatör mevcuttur. Kirli hava baca ve/veya bina dış cephesindeki açıklıklardan dış ortama tahliye edilmektedir. Bina iç basıncı dış ortam atmosfer basıncından biraz yüksek olur.

Vakum sisteminde genellikle bina çatısına bir egzoz aspiratörü yerleştirilmektedir. Böylece havayı bacaya veya dış ortama tahliye etmeye yardımcı olur. Binadaki hava basıncı dış ortamdan biraz düşük olur.

Belirli bir hızda havanın taşınarak, istenmeyen kirleticilerin ortadan kaldırılması için kullanılan havalandırma sistemleri, mekanlara özel olarak da tasarlanmaktadır.

Havalandırma Sistemi Ne İşe Yarar?

Havalandırma sistemlerinin genel olarak görevleri ortamın hava sirkülasyonunun yapılmasıdır.

  • Sürekli taze hava sağlamak,
  • Ortamın havasını yenilemek,
  • Yangın ve patlama gibi durumları ortadan kaldırmak,
  • Kirleticilerin seyreltilmesi,
  • Pis kokuların giderilmesi gerekmektedir.

Mekanik Havalandırma Sistemi Hangi Sektörler için Uygundur?

Havalandırma sektörü, özellikle imalathaneler, üretim tesisleri ve gıda sektörü için hizmet vermektedir.

Genellikle her sektörde kurumsal yada bireysel olarak tercih edebileceğiniz havalandırma sistemi, mühendisliğe uygun olarak üretilmekte her ihtiyacı karşılamaktadır. Havalandırma Sistemi, küçük işletmelerden endüstriyel üretim tesislerine kadar her yerde kullanılabilmektedir.

Bu nedenle her zaman en iyi koşullarda hizmet alabileceğiniz kalitede üretim yapan, sektörünüze en uygun tesisi kurabilecek firmalardan destek almak gerekir.

Havalandırma Sistemi Nasıl Yapılmalıdır?

Özellikle ortak kullanım alanlarında ve kapalı kalan mekanlarda havalandırma yapılmazsa, bu alanlarda yaşamak imkansız hale gelir. Böylece bu durumlar için profesyonel havalandırma sistemi kullanılır.

Genellikle bir ortamda bulunması gereken hava miktarı, mekanın hacmine, kullanım şekline ve insan sayısına göre değişir. Bu nedenle her ihtimal göz önünde bulundurularak, havalandırma için en ideal proje hazırlanmaktadır.

Havalandırma gereksinimine göre belirlenecek olan havalandırma seçenekleri, her zaman en iyi şekilde düşünülmelidir. Çünkü bir spor salonu ile bir restoranın havalandırma ihtiyaçları aynı olmayacaktır.