Isıtma ve Soğutma Sistemleri

Her Mekana Uygun Isıtma-Soğutma Sistemleri Tuzla İstanbul Gebze Kocaeli ve Tüm Türkiye’ye Hizmet Veriyoruz.

Isıtma soğutma modern deyimle iklimlendirme tesisatı hayatımızda önemli yer tutmaktadır. Uygun çalışma ve barınma koşullarının en önemli bileşeni kuşkusuz iklimlendirmedir. Farklı ortamlara uygun farklı ısıtma soğutma prosesleri vardır.

Örneğin hastanelerde sağlanmaya çalışılan sıcaklık ve nem kontrolu ile birden fazla kişinin çalıştığı bir ofisteki sıcaklık ve nem kontrolü birbirinden çok farklı tasarlanmalı ve projelendirilmelidir. Doğru kontrol değerlerini bulmak, yapılan işin verimi için önemli bir ön koşul oluşturmaktadır. Bu noktada Ada Mekanik Havalandırma, size en uygun koşulları oluşturacak bir proses izler ve amacınızı uygun optimum çözümü üretir.

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan barınmayı konforlu hale getiren ısı prosesleridir. İnsanlar yaşadıkları yerlerde kendi vücut ısılarına göre olmak istedikleri değişik ortamlar vardır. Örneğin çalışma ortamları 17-18 C iken evinde koltuğunda 22 C de rahat oturmak ister. Sadece insanlar değil, bazı özel uygulamalara tabii yerler de belli bir sıcaklıkta tutulması gerekir, örneğin hastanelerde ameliyat odaları, laboratuvarlar, veri işleme merkezleri gibi daha nice ortamlar. Isıtması, soğutması ve nem kontrolü çok önemlidir.

Daha açık bir örnek; Hastanelerde ameliyat odaları; burada enfeksiyon riskini azaltmak için hava filtrelenir ve hastanın su kaybını azaltmak için nemlilik kontrol edilir.Sıcaklıklar genellikle konfor bölgesinde olsa da, açık kalp ameliyatı gibi özel uygulamalar düşük sıcaklıklara ihtiyaç duyarken(yaklaşık 18 °C), ve yeni doğan servisleri gibi diğerlerinde görece yüksek sıcaklıklara(yaklaşık 28 °C) ihtiyaç vardır. Bizim işimiz kullanım amacına göre çözümler üretmektir.

Örneğin

  • Konutlarda radyatörlü ve yerden ısıtmalı merkezi çözümler
  • Alış veriş merkezlerinde ve okullarda ısı pompası çözümleri
  • Kapalı alan showroomlarında VRF sistemleri
  • Toplantı merkezlerinde fan-coil çözümler

 

Isıtma-Soğutma Sistemleri Uygulama

Fabrika, statlar ve açık alanlarda radyant ısıtıcılar gibi çeşitli çözüm önerileri koşullara göre bilgilendiriyoruz, yukarıdaki durumlar kendi içinde de değişiklikler gösterebilir. Çözümler sunarken mühendislik yaklaşımı içersindeyiz, ısının boşa gitmemesi, cihazların kısa sürede kendini amorti etmesi, uzun ömürlü ve dayanıklı olması, insan konforu ve sağlığına en uygun ortamın olması, çalışan insanların performanslarını en iyi düzeyde tutan sistemler bizim sizin için önerdiğimiz sistemlerdir.

Isı Pompası

Isıtma pompası alternatifleri arasında her zaman iyi seçenek olmuştur, artık fiyat da rekabetçi olmuştur. Isı pompası teknolojisi geliştikçe uygulama alanları genişlemektedir. Isıtmayı, soğutmayı ve de sicak suyu tek bir sistem ile size sağlayan ve bunun yanında çevreci olan bir sistemdir. Geleceğiniz teknolojisi burada yatmaktadır. Bu sistem tercih edildiğinde ileri görüşlü bir karar vermiş olursunuz. Aslında ısı pompası terimi yeni olmasına karşın yıllardır kullanılır, çalışma prensibi açısından evinizdeki buzdolabı, klima yada dondurucu aynı mantıkla çalışmaktadır. Topraktan, sudan ya da havadan kaynaklı ısı pompaları vardır. En verimlisi ancak en maliyetlisi toprak kaynaklı ısı pompalarıdır. İnşaata başlamadan genelde dikine sondajlar yapılmalıdır, tabii toprak altı alana yayılmış sistemlerde kullanılabilinir. En yaygın olanı ise havadan kaynaklı ısı pompasıdır. Ancak COP değerinin diğerlerine göre daha düşük olması ve sabit dış sıcaklık sunamaması bir dezavantajdır. Isı pompası sistemi 55-45 ve 45-35 °C sıcaklıklarında çalışabilir ve bu özelliği yerden ısıtma sistemleriyle uyum içerisinde çalışmasına imkan verir, ısıtmanın yanı sıra soğutma ihtiyacı mevcut ise, fancoil sistemi tercih edilmelidir.

WhatsApp chat
Call Now ButtonHemen Ara Teklif Al