Endüstriyel Vantilatör Çeşitleri

Endüstriyel Vantilatör Çeşitleri

Vantilatör nedir ? Bir enerji ile dönen çarklardan ibaret olan bu düzenek, hava aktarımında faaliyet gösterir. Hava akımı ve havanın yönlendirilmesinde vantilatör kullanımı gerekli olmaktadır. Havalandırma sistemlerinde de kullanılan vantilatörler, endüstriyel tip olarak adlandırılır.

Bunlar havayı serinletmek amacıyla kullanılan düzeneklerden daha farklı bir işleyiş düzenine sahiptir. Büyük kamusal binalarda, imalathânelerde, sosyal mekânlarda, konut ve iş yerlerinde kullanılan mekanik havalandırma sistemlerinin ana organlarından biridir.

Vantilatör nedir? Vantilatör Özellikleri  Nelerdir?

Çalışma prensibine göre çeşitli adlarla anılan vantilatörler, kapalı alanların ihtiyaç duyduğu programa göre tercih edilir. Buna göre; aspiratör, fan, körük ve blower gibi tanımlamalar bulunmaktadır.

Havalandırma sistemlerinde kullanılan hava emiş vantilatörleri, kötü hava katmanlarının ekarte edilmesinde fayda sağlar. Kapalı mahallere çevresel etiklerle hava katmanlarının sirayet etmemesi için, basınçlı vantilatör kullanılmaktadır. Vantilatör çeşitlerine geçmeden önce, bu mekanizmaların tercihinde dikkat edilecek bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor.

Vantilatör nedir? Vantilatör Tercih Edilirken Gereken Hususlar

• Alan büyüklüğü
• Fan niteliğini belirlemek için ortamdaki havanın özellikleri
• Diğer sistem parçalarıyla vantilatörün uyumluluğu
• Motor gücü, hava akım debisi
• Bölmelerdeki hava basınç kayıpları
• Statik basınç tayini

Sanayi tipi vantilatöler, ortamdaki ısı düzeyinin düşmesine ve daha ferah alanlar yaratılmasına etki eder. Bu sistemlerin boyutu ve motor gücü, havalandırma ve serinletme yapılacak mekânın hacmine göre belirlenmelidir.

Endüstriyel Vantilatör Çeşitleri

Montaj seçenekleri bakımından da değişkenlik gösteren vantilatörler duvara, zemine ve havalandırma sistemlerinin girişlerine adapte edilebilir. Bu cihazlar, havanın serinletilmesi dışında kötü kokuların ve zararlı maddelerin absorbe edilmesinde de büyük fayda sağlamaktadır. Taze hava ve hijyenik iş ve yaşam alanları yaratmada vantilatör kullanımı büyük önem taşır.

Vantilatör nedir? Vantilatör Çeşitleri Nelerdir?

Vantilatör nedir? Vantilatör çeşitleri nelerdir? Kullanılan alana ve kullanım amacına göre pek çok vantilatör çeşidi bulunmaktadır. Vantilatörler; serinleme, kurutma, havalandırma, kötü koku yok etme, hava emme, taze hava, hava basıncı gibi pek çok amaca hizmet ederler.

Sıklıkla kullanılan ve pek çok amacı bir arada karşılayan vantilatör çeşitleri şu şekildedir:

1. Hücreli Vantilatör: Oldukça sessiz bir aktivasyon sağlayan bu tipoloji, bireysel ve kamusal iş gücü alanlarında konforu yükseltir. Endüstride de sıklıkla tercih edilmektedir. Düşük ve yüksek debide çok çeşitli alt grupları mevcuttur.

2. Radyal (Fan) Vantilatör: Havalandırma sistemlerinde en çok kullanılan ürün grubudur. Ortamdaki hava yoğunluğu ve işlenecek havanın miktarına göre çeşitleri bulunmaktadır. Fan motoru ve havanın aktarılacağı kanal tasarımı da bu değişkenler ışığında kurgulanacaktır. Basınç, debi ve frekans hızı da ihtiyaç duyulan havalandırma yöntemine göre belirlenir.

Ortama taze hava aktarımında ve ortamdaki toz partiküllerinin emiliminde fayda sağlarlar. Bunlardan başka, pişirme gruplarında ve kurutma mekanizmalarında da tercih edilmektedir.

3. Aksiyal Vantilatör: Düşük basınçlı havalandırma sistemlerindendir. Yoğun bir hava akım programı gerçekleştirirler. Genellikle yapı malzemesi olarak dayanıklı sert çelik kullanımı yaygındır. Motor kısmı ise ısıya dayanıklı alüminyum vb. malzemelerle kapatılır.

 

Fiyat ve Bilgi almak için TIKLAYINIZ